Aslan Çeşmesi Zonguldak Ereğli Yolu

ASLAN ÇEŞMESİ - ASLANLI ÇEŞME - ASLAN ÇEŞME...
Çeşmeyi; 1955 yılında Zonguldak-Ereğli karayolu inşa ihalesini alan müteahit, annesi 'Samiye Alemdar' adına yapm...ıştır. Karayolu hizmete açıldıktan sonra buraya 'Aslan Çeşme Dinlenme Tesisi' kurulmuştur.

Zonguldak-Ereğli eski karayolu üzerinde, Ereğli'ye 20km mesafedeTerziköy'ü sınırları içersinde olan, geçmiş yıllarda şehirlerarası otobüslerin ve her Zonguldak'lının bu güzergahtan seyahati sırasında mola verdiği Amerikalı'nın işlettiği (Amerikalı lakaplı eski araba tamir ustası) ünlü bir çeşmedir.
Çeşmenin suyu, sarı bronzdan yapılmış aslan figürünün ağzından boşalan sudan dolayı adını 'Aslan Çeşmesi' olarak almıştır. Mola veren yolcuların yaz sıcaklarında buz gibi akan sudan, zincirle çeşme duvarına bağlanmış metal maşrabayla kana-kana su içmeleri dahala hafızalardaki tazeliğini korumaktadır.
1980'li yıllardan sonra yeni karayolu güzergahı açılınca çeşme önemini kaybetmiş ve terk edilmiştir.
Fotoğraf şimdiki haline aittir, çeşmenin beton kaideside zamanla değiştirilmiştir yukarı doğru yükseltilmiştir, ne aslan figürlü musluk nede yanındaki tesisten eser kalmamııştır.
Bu çeşmenin ve o güzel yılların sizlerde kalan anıları var ise lütfen paylaşınız (çeşmede çekilmiş fotoğraflar paylaşılabilir)...
Zonguldak Nostalji...
y.yıldırım.
Aslan Çeşmesi Zonguldak Ereğli Yolu Aslan Çeşmesi Zonguldak Ereğli Yolu Reviewed by zubizup on 10:06 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.